Ден на Освобождението на България от османско иго – Честит Нациоален празник! Спомен за събитията от 1877 – 1878 г: Светци закрилят воините на бойното поле

Надя Аспарухова, Тамара Дичева Руско-турската Освободителна война от 1877-1878 г. има богато историческо наследство. На нея са посветени много изследвания, мемоарна и биографична литература, художествени и кинематографични творби. Анализирани и разгледани подробно са всички събития от тази война, и не …

«Томосологията“ на Константинополската патриаршия – Павел Даровски

В изследването авторът сравнява томосите, които издава Константинополската поместна православна църква в периода XVI – XXI в. за автокефалии на различни други Православни поместни църкви и анализира постепенно открояващите се съществени промени в тях. «Томосологията“ на Константинополската патриаршия – Павел …

Житие на св. Димитър Басарбовски († 1685 г.)

На 27 октомври Православната Църква празнува паметта на българския светец св. Димитър Басарбовски, чиито мощи, заобиколени от дълбока почит и упование, се пазят в Румънската столица Букурещ. Преподобни Димитрий Басарбовски се родил в село Басарбово, което се намира на 8 …

Забележителни български духовници – архимандрит Йосиф Строителя (1766 – 1860)

Исторически музей – Батак През 2020 г. се навършват 160 години от смъртта на архимандрит Йосиф Строителя /1766 – 1860/. Йосиф /Йордан Любенов Паунов/ е роден през 1766 г. в Батак. Любознателен и природно надарен, на четмо и писмо той …

Житие и страдание на св. великомъченица Злата Мъгленска († 1795)

На 18 октомври св. Църква празнува паметта на българската великомъченица за Христа св. Злата Мъгленска. Тази дева-мъченица и непорочна невеста на Небесния Цар Христос Бог – Злата (1) – бе родом от едно село на име Слатина от Мъгленската епархия …

Москва – културен център на българите през ХІХ век – Румяна Дамянова

Москва е сред най-значимите културни средища на българите през XIX в. В Москва след средата на XIX в. се утвърждават първите представители на модерната българска литературна, научна и политическа интелигенция. Сред тях са Любен Каравелов, Георги Теохаров, Константин Миладинов, Райко …

Житие и страдание на св. преподобномъченик Игнатий Старозагорски († 1814)

На 8 октомври Св. Църква празнува паметта на българина св. Игнатий Старозагорски, загинал мъченически за Христа на същата дата през 1814 г. Тропар:  С троен венец светло те увенча Христос – за постничество, мъченичество и божествено девство, което си опазил …

Български език и славянска писменост – доц. д-р Костадин Нушев

Доц. д-р Костадин Нушев Напоследък народните представители за пореден път рискуват да предизвикат нови спорове в обществото, а да се надяваме и сериозни академични дискусии, с едно свое бързо гласуване на промяна в названието на официалния празник за 24 май. …

Житие на св. Паисий Хилендарски

На 19 юни се празнува паметта на възродителят на българските духовни будители от по-ново време – св. Паисий Хилендарски Господ рекъл на Своите апостоли: „идете, научете всички народи“, и още: „идете по цял свят и проповядвайте Евангелието на всички твари“. …

Чудотворното копие на иконата Пресвета Богородица „Троеручица” в Троянския манастир

На 12 юли (25 юли стар стил) Светата Православна Църква почита чудотворния образ на Пресвета Богородица „Троеручица”, чудотворно копие на който се съхранява и в Троянската света обител. Събитията, поставили началото на прославянето на иконата на Божията Майка „Троеручица“, се …