За първия Църковен богослов – св. Йоан и неговото евангелие – доц. д-р Емил Трайчев

На 8 май Православната Църква празнува паметта на св. Йоан Богослов – за неговата личност, творби и живот разказа доц. д-р Емил Трайчев Евангелист Йоан Богослов бил възлюбеният ученик на Христос. Той бил син на галилейския рибар Заведей и Саломия. …

Христос Воскресе! Воистину Воскресе! Слово за Възкресение Христово от св. Йоан Златоуст

Христос Воскресе! Честит Празник! Слово за Възкресение Христово от св. Йоан Златоуст (347/350 – 407) Който е благочестив, който истински почита Бога и Го обича искрено, нека се наслади от това хубаво и светло тържество на преславното Христово възкресение, което …

Почитта към светиите в Православната Църква – проф. д-р Тотю Коев

Светостта като състояние на нравствена извисеност на отделната личност е тема, върху която може всякога да се разсъждава. При все това има случаи и поводи, когато е наложително тя да бъде обсъждана. Две са причините или съображенията ми да се …

Житийни и други примери за борбата на Църквата с епидемиите през вековете (II – XXI в.)

Осветената Църковна традиция е известна още и с името Св. Предание на Православието. Под това понятие се обединяват както Св. Писание (делящо се на Нов и Стар Завет), но също огромно богатство от творби на Църковни св. писатели и подвижници …

За първата Неделя на Великия пост (Неделя Православна) – проф. к.б. Тотю Коев

Първата неделя от Великия пост св. Църква е наименувала Неделя Православна. На пръв поглед това наименование буди недоумение: нима само в този неделен ден от годишния кръг се възвеличава Православието; нима в другите недели, например Неделя на всички светци, Неделя …

Църковна прослава на празника на Св. Три Светители

Събор на тримата велики вселенски учители и светители Василий Велики, Григорий Богослов и Йоан Златоуст – от Жития на светиите, преведени на български език от църковно-славянския текст на Чети-минеите на св. Димитрий Ростовски. В царуването на благоверния и христолюбив цар …

„Свети Антоний Велики и началото на християнското монашество“, доц. Костадин Нушев

На 17 януари според църковната традиция православните християни почитат паметта на големия духовен подвижник и основател на отшелническото (анахоретско монашество) св. Антоний Велики. Основен източник за живота и духовните подвизи на този голям египетски аскет е „Житието на св. Антоний”, …

„Тракия Понтика – Тракия на моретата“, Калин Порожанов

Тракия Понтика – Тракия на моретата Тракия Понтика или Тракия на моретата са крайбрежията на Мраморно и Егейско море, чиято северна част е наречена още от Омир Тракийско море, както и западните брегове на Черно море. Контактите по вода образуват …

Стълбове на вярата: Източноправославното монашество

Въпреки значимите си постижения и привидна сила съвременния човек си остава в много отношения по човешки уязвим и немощен. За това постоянно напомнят неовладените епидемии, природни бедствия, замърсявания, катаклизми и войни. В тази връзка някои философи посочват, че в опитите …

Земите на изток от р. Янтра през втората половина на І хилядолетие пр. Хр.

Георги Георгиев, Гари Делчев В района на Попово и околията се намират над 30 големи селищни могили от различни периоди, предхождащи желязната епоха (неолит, халколит) (Миков 1929, 20-44). Тези обекти свидетелстват, че районът е бил сравнително гъсто заселен още преди …