«Томосологията“ на Константинополската патриаршия – Павел Даровски

В изследването авторът сравнява томосите, които издава Константинополската поместна православна църква в периода XVI – XXI в. за автокефалии на различни други Православни поместни църкви и анализира постепенно открояващите се съществени промени в тях. «Томосологията“ на Константинополската патриаршия – Павел …

Св. Климент Охридски в книжовността на източните славяни – Илиана Чекова

Kлимент Охридски (ок. 840–916), просветител на средновековна България, създател на Охридската книжовна школа, е един от учениците и последователите на славянските апостоли св. св. Константин-Кирил и Методий. Роден е в Мизия, участник е в Моравската мисия. Той принадлежи към групата …

Успенският сборник – Ана Стойкова

Пергаментен ръкопис от края на XII – началото на XIII в., един от най-ранните паметници на староруската книжнина. Днес се пази в Държавния исторически музей в Москва (ГИМ, Синод. собр., № 1063/4). Названието си е получил от Успенската катедрала в …

За първия Църковен богослов – св. Йоан и неговото евангелие – доц. д-р Емил Трайчев

На 8 май Православната Църква празнува паметта на св. Йоан Богослов – за неговата личност, творби и живот разказа доц. д-р Емил Трайчев Евангелист Йоан Богослов бил възлюбеният ученик на Христос. Той бил син на галилейския рибар Заведей и Саломия. …

Св. Георги Победоносец (ок. 284 – ок. 305) в иконографията

Великият Христов мъченик Георги живял и пострадал по времето на римския император Диоклетиан (284-305 г.). Още юноша, Георги постъпил на служба в императорската войска и едва 20-годишен достигнал до чин военен трибун (началник на легион). Бил красив, умен и способен …

Христос Воскресе! Воистину Воскресе! Слово за Възкресение Христово от св. Йоан Златоуст

Христос Воскресе! Честит Празник! Слово за Възкресение Христово от св. Йоан Златоуст (347/350 – 407) Който е благочестив, който истински почита Бога и Го обича искрено, нека се наслади от това хубаво и светло тържество на преславното Христово възкресение, което …

Житие на св. Аврамий Български (светец от Волжка България)

На 1 април Православната Църква празнува паметта на св. Аврамий Български – български светец от Волжко-Камска България. След като Стара велика България на кан Кубрат станала арена на кървави междуособици между привържениците на рода на Кубрат и синовете му – …

Четвърта Неделя на Великия пост – на св. Йоан Лествичник

Доц. д-р архим. Павел (Стефанов) Четвъртата неделя на Великия пост е посветена от Църквата на паметта на преподобния Йоан Лествичник. Той е игумен на Синайския манастир през VІІ век и автор на прочутото произведение “Лествица”, което означава “Стълба”. Защо точно …

Почитта към светиите в Православната Църква – проф. д-р Тотю Коев

Светостта като състояние на нравствена извисеност на отделната личност е тема, върху която може всякога да се разсъждава. При все това има случаи и поводи, когато е наложително тя да бъде обсъждана. Две са причините или съображенията ми да се …

Житийни и други примери за борбата на Църквата с епидемиите през вековете (II – XXI в.)

Осветената Църковна традиция е известна още и с името Св. Предание на Православието. Под това понятие се обединяват както Св. Писание (делящо се на Нов и Стар Завет), но също огромно богатство от творби на Църковни св. писатели и подвижници …