За изследователския подход към монашеската култура в средновековна България

д-р Георги Канев В изследването на феномена на източноправославното монашество по българските земи историците на средновековния период имат повече от едновековна традиция. В тази област историческата наука привлича в своя подкрепа най-вече обобщенията на свои помощни или близки дисциплини като …

Житие на св. Паисий Хилендарски

На 19 юни се празнува паметта на възродителят на българските духовни будители от по-ново време – св. Паисий Хилендарски Господ рекъл на Своите апостоли: „идете, научете всички народи“, и още: „идете по цял свят и проповядвайте Евангелието на всички твари“. …

Интердисциплинарният исторически подход – поглед „отвътре“ върху православната култура

Изследването на православната култура от историческата наука днес страда от методическа слабост, която намира израз в пренебрегването на интердисциплинарния подход. Поправянето на тази слабост и по-конкретно привличането на достиженията на православното богословие в изследванията би дало ключове за осмислянето на …

Йеромонах Григорий (поп Лигорко) Роден около 1800 година, починал около 1880 година

Стою Н. Шишков През ужасната и тъмна исторична епоха, през която родопското българско население е било заставено със силата на меча да напусне своята бащина християнска вяра и я замени с мохамеданската, само малцина са сполучили да се отърват от …

Делото на Св. св. Кирил и Методий в историята на България и православните славяни

Георги Канев Периодът на IX – X в. е сред тези етапи в историята на Европа, след които настъпват съдбоносни промени в културно отношение с огромни последици. Най-важна промяна в това отношение е разпространението на християнската вяра сред все още …

“За историята на една Църковна история, или за Цезар Бароний и неговия век”, проф. дин Лиляна Симеонова

През 1588 г. в Рим е публикувана първата от дванадесетте части на монументалния труд на Цезар Бароний, озаглавен Църковни анали от Рождество Христово до 1198 г. („Annales ecclesiastici a Christo nato ad annum 1198”). Последната, дванадесета част на труда на …

Кризата в нашето училище – архимандрит Борис (препечатва се без изменения от изданието на Св. Синод на БПЦ, 1928)

Предлагаме на любознателния читател брошурата издадена през 1928 г. от тогава все още бъдещия митрополит Неврокопски Борис, наричан „Съвестта на българската Църква“. За живота, дейността и отношението на българската Църква към митрополит Борис вижте също: Започва процедура по канонизацията на …

Въпроси относно „Кризата на модерността“

За никого не е тайна, че времената, в които живеем, са дни на небивал технически напредък, удобства и улеснена комуникация. Това са обаче и времена с много и разнопластови проблеми. Те касаят почти всички сфери на обществото – личностно светоусещане, …