Битката при Клокотница в контекста на православните традиции от XIII – XIV в.

Георги Канев Прегледът на проповедническо-катехизаторската, богослужебната и правовата литература от периода на втората половина на IX и първата половина на X в. разкрива целенасочен стремеж за християнизиране на новопокръстваното българско общество и подготвянето на необходимата за това книжовна продукция[1]. Спрямо …

За документалната изложба „Ваше благородие, госпожа Чужбина…“ – 100 г. бяла емиграция в България

Янина Алексеева Сто години „бяла“ руска емиграция в България – на тази тема бе посветена състоялата се наскоро в София (ул. Московска 5) изложба, подготвена от Централния държавен архив с документи от неговите фондове и фондовете на държавните архиви на София, Разград, …

Христос Воскресе! Воистину Воскресе! Слово за Празника на император Теодор II Ласкарис (1222-1258 г.)

Слово на Велика събота и на светото Възкресение „Христос възкръсна от мъртвите”: това казал ангелът; това видели и жените; за това свидетелстват и печатите на Пилат; това прокламира празният гроб; за него свидетелства и отваленият камък; пазачите се изобличават от …

Светила на Православието през XIX – XX в.: Св. Серафим Саровски Чудотворец (1754/9 – 1832)

В началото на всяка година, на 2 (15) януари, се празнува паметта на един от най-обичаните светии в православния свят, на забележителния чудотворец и наставник, оставил скъпоценно духовно наследство, което се чете и препрочита от поколения православни християни – св. …

Великият пост и Страстната седмица – исторически сведения

Венцислав Каравълчев Най-строгият и най-продължителен пост в Църквата е Великият пост. Трябва да отбележим, че днес очевидното противоречие, което съществува между дължината на поста – седем седмици (48 дни) и другото название на Великия пост – Св. Четиридесетница  (гр.  Τεσσαρακοστή,  …

Светила на Православието през XIX – XX в.: Св. Николай Велимирович (1881 – 1956)

На 5 март и 20 април се празнува паметта на св. Николай Велимирович, един от големите сръбски подвижници от XX в., оставил след себе си богато духовно наследство, обичано от поколения православни християни. Св. Николай (Велимирович), епископ Охридски и Жички …

Ден на Освобождението на България от османско иго – Честит Нациоален празник! Спомен за събитията от 1877 – 1878 г: Светци закрилят воините на бойното поле

Надя Аспарухова, Тамара Дичева Руско-турската Освободителна война от 1877-1878 г. има богато историческо наследство. На нея са посветени много изследвания, мемоарна и биографична литература, художествени и кинематографични творби. Анализирани и разгледани подробно са всички събития от тази война, и не …

Светила на Православието през XIX – XX в.: Св. Ефрем Катунакиот (1912 – 1998)

На 27 февруари (14 февруари по стар стил) се празнува паметта на св. Ефрем от Катунакия – още един от големите съвременни подвижници на благочестието , чието духовно наследство е утеха и подкрепа за хиляди православи християни по света. На …

Светила на Православието през XIX – XX в.: Св. Теофан Затворник (1815 – 1894) – кратко жизнеописание

Св. Теофан Затворник е един от най-забележителните пастири, богослови и подвижници на деветнадесетото столетие. „През 1988 година, близо сто години след смъртта му, Църквата канонизирала този ярък подвижник на вярата и благочестието, който оказал силно влияние върху духовното възраждане на …

Светила на Православието през XIX – XX в. – архим. Йоан (Крестянкин) (1910 – 2006)

На 5 февруари 2006 г. се представя пред Бога архимандрит Йоан (Крестянкин), един от големите пастири, наставници, прозорливци и чудотворци на XX в. В родината си е наричан и „старец на цяла Русия“ поради удивителните внимание и любов, с които …