Светила на Православието през XIX – XX в. – св. Паисий Светогорец (1924 – 1994)

На 12 юли се почита паметта на особено обичания от няколко поколения православни християни старец Паисий Светогорец (1924 – 1996). На 12 януари 2015 г. св. Паисий е канонизиран от Вселенската патриаршия. Свободен достъп до книги, посветени на неговия живот …

Светила на Православието от XIX – XX в. – св. Софроний (Сахаров) (1896 – 1993), основател на манастира „Св. Йоан Предтеча“ в Есекс

На 11 юли 2020 г. за първи път се чества паметта на светогорския подвижник и основател на манастира „Св. Йоан Предтеча“ в Есекс, Великобритания, св. Софроний (Сахаров) (1896 – 1993). На 27 ноември 2019 г. той бе причислен към лика …

Старецът Василий – Български светогорски подвижници през XIX в.

Той живял и починал близо до Зографския манастир. Един от бившите му ученици разказвал следното: Веднъж, като четял утринната служба, стигнал в 50-ти  псалом до думите: “Сърце чисто създай в мене, Боже” – по-нататък не могъл да продължи, а само …

Съкровеният старец – Български светогорски подвижници през XIX в.

Един руски пустинник, схимонах Макарий, който живеел в пещера при Керася разказвал следното: “Лесничеят на Лаврата, схимонах Арсений, преди встъпването си в монашество е бил 18 години в охраната на Света Гора и опознал всички Антонски пътеки. Изпълнявайки някакво послушание, …

Игуменът Герасим – Български светогорски подвижници през XIX в.

Приемник на отец Сава в Русик бил неговият ученик Герасим. Той е роден в Македония в 1770 година. (Из записите на монах Партений) “Отец Герасим е постъпил в Ксенофонт на петнадесетгодишна възраст и е прекарал в монашество повече от 50 …

Търпеливият и смирен старец Теодосий – Български светогорски подвижници през XIX век

Отец Теодосий се родил във Велико Търново, където учил пет години в духовно училище и придобил добри познания по старо-гръцки език. Дошъл в Света Гора през 1830 г. и постъпил в скита Кавсокаливия при стареца Антоний, човек суров и своенравен, …

Духовникът отец Григорий – Български светогорски подвижници през XIX в.

Отец Григорий бил българин по народност. От ранна възраст, петнадесетгодишен, той оставил света и последвал Христос. В Света Гора преживял 60 години, без да напуска, от които 50 като духовник. Той имал такава благодат, че при изповед не питал за …