Старецът Василий – Български светогорски подвижници през XIX в.

Той живял и починал близо до Зографския манастир. Един от бившите му ученици разказвал следното: Веднъж, като четял утринната служба, стигнал в 50-ти  псалом до думите: “Сърце чисто създай в мене, Боже” – по-нататък не могъл да продължи, а само …

Житие на св. преподобни Софроний Български (Софийски)

На 28 май се чества паметта на още един от покровителите на българската столица – св. преподобни Софроний Български (Софийски) (втора половина на XV – началото на XVI в.) Житие на св. преподобни Софроний Български (Софийски) Жития на светиите. Синодално издателство, …

Приписките – сред призивите на средновековните български книжовници за духовен живот

Георги Канев Един от изключителните извори за душевността на българските средновековни книжовници са така наречените първични приписки. Приписките са бележки, които оставят в полето на средновековните ръкописи различни лица – автори, преписвачи или ползватели на ръкописите. Първични приписки са наричат онези …

„Застъпник от видимите ни врагове противни“ – службата на св. цар Петър и неговият владетелски облик

Георги Канев Службата на св. цар Петър (927 – 969) е забележително свидетелство за възхвалата, която българският народ отдава на своя владетел и илюстрира спомена за неговия благочестив и свят живот. Тя е най-ценното свидетелство сред всички упомевания на паметта …

Старецът Антим – Български светогорски подвижници през XIX в.

Отец Антим се родил в град София и бил свещеник. След смъртта на жена си през 1830 година се оттеглил в Света гора, поселил се в манастира “Симоно-Петра” и приел монашество. От 1841 г. започнал да юродствува, но по каква …

Игуменът Герасим – Български светогорски подвижници през XIX в.

Приемник на отец Сава в Русик бил неговият ученик Герасим. Той е роден в Македония в 1770 година. (Из записите на монах Партений) “Отец Герасим е постъпил в Ксенофонт на петнадесетгодишна възраст и е прекарал в монашество повече от 50 …

В памет на светия благоверен цар Петър Български

На 30 януари, когато Св. Църква тържествено отбелязва паметтта на Св. Трима Светители (Събор на св. Василий Велики, св. Григорий Богослов и св. Йоан Златоуст (ТУК), Българската православна Църква празнува паметта и на св. благоверен цар Петър Български. Благоверният български …

Духовникът отец Григорий – Български светогорски подвижници през XIX в.

Отец Григорий бил българин по народност. От ранна възраст, петнадесетгодишен, той оставил света и последвал Христос. В Света Гора преживял 60 години, без да напуска, от които 50 като духовник. Той имал такава благодат, че при изповед не питал за …

Йоан Екзарх – първият български философ

Сред плеядата забележителни книжовници от златния Симеонов век на българската култура заема своето място и Йоан Екзарх. Името на този средновековен български литератор рано влиза в аналите на славистиката. Ако за нейно начало е прието да се смята трудът на …

Благочестието, милосърдието и короната – духовното наследство св. цар Петър I Български

На 30 януари Православната Църква празнува паметта на Св. цар Петър I Български. Един български владетел, надминал своя бляскав баща не с военни победи и културен разцвет, а с христолюбие, благочестие и милосърдие към народа: Духовното наследство на Св. цар …