Светила на Православието през XIX – XX в.: Св. Ефрем Катунакиот (1912 – 1998)

На 27 февруари (14 февруари по стар стил) се празнува паметта на св. Ефрем от Катунакия – още един от големите съвременни подвижници на благочестието , чието духовно наследство е утеха и подкрепа за хиляди православи християни по света. На …

Светила на Православието през XIX – XX в. – архим. Йоан (Крестянкин) (1910 – 2006)

На 5 февруари 2006 г. се представя пред Бога архимандрит Йоан (Крестянкин), един от големите пастири, наставници, прозорливци и чудотворци на XX в. В родината си е наричан и „старец на цяла Русия“ поради удивителните внимание и любов, с които …

Старецът Василий – Български светогорски подвижници през XIX в.

Той живял и починал близо до Зографския манастир. Един от бившите му ученици разказвал следното: Веднъж, като четял утринната служба, стигнал в 50-ти  псалом до думите: “Сърце чисто създай в мене, Боже” – по-нататък не могъл да продължи, а само …

Светила на православието през XIX – XX в. – документален филм за св. Йосиф Исихаст (1898 – 1959)

Благодарение на православната страница „Добротолюбие“, за българските зрители е достъпен гръцкият документален филм за един от най-обичаните продвижници на благочестието от Св. Гора – Атон – старец Йосиф Исихаст. Преводът на филмът „По стъпките на стареца Йосиф Исихаст“ е на …

Старецът Антим – Български светогорски подвижници през XIX в.

Отец Антим се родил в град София и бил свещеник. След смъртта на жена си през 1830 година се оттеглил в Света гора, поселил се в манастира “Симоно-Петра” и приел монашество. От 1841 г. започнал да юродствува, но по каква …

Търпеливият и смирен старец Теодосий – Български светогорски подвижници през XIX век

Отец Теодосий се родил във Велико Търново, където учил пет години в духовно училище и придобил добри познания по старо-гръцки език. Дошъл в Света Гора през 1830 г. и постъпил в скита Кавсокаливия при стареца Антоний, човек суров и своенравен, …