Електронен вариант на „История на БАН”, част първа (1869-1947)


Издателството на Българската академия на науките „Проф. Марин Дринов” пусна от печат електронен вариант на „История на БАН”, част първа. Историята, дело на учени от Института за исторически изследвания, обхваща периода от основаването на Българското книжовно дружество през 1869 г. в Браила до 1947 г., когато в сила влиза нов закон за БАН и започват сериозни трансформации в организацията на науката в България.
Книгата е под общата редакция на Илия Тодев, който е автор и на уводната част. Автор на първа глава, в която се разглежда основаването на Книжовното ни дружество, създаването на неговия първи устав, началото на издаването на „Периодическо списание”, както и целият Браилски период, е Димитър Христов.
Втората глава започва от 1878 и завършва до 1911 г. Представени са пренасянето центъра на Книжовното дружество от Браила в София, изграждането на първата част от дружествената сграда, борбите за оцеляване; трудностите по пътя към преустройство и преобразуване на Книжовното дружество в Академия на науките, изработването на новия устав и новия закон за БАН. Тази глава е написана от Йорданка Гешева.
„Развитие между две промени” е последната глава, която обхваща периода от 1912 до 1947 г. – времето от преобразуването на Дружеството в Академия на науките до януари 1947 г., когато за учените и за тяхната институция настъпват съществени промени. Отделено е място и за кратковременното преустройство на БАН в Българска академия на науките и изкуствата (БАНИ); разгледани са проблемите и постиженията на учените в годините на войните 1912-1918 и 1939-1945 г. и в периода помежду им. Автор на тази глава е Николай Поппетров.
Книгата е с резюме на английски език, с хроника и библиография и е богато илюстрирана с материал, предоставен от Научния архив на БАН.
Източник: http://www.bas.bg/

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *