Битката при Клокотница в контекста на православните традиции от XIII – XIV в.

Георги Канев Прегледът на проповедническо-катехизаторската, богослужебната и правовата литература от периода на втората половина на IX и първата половина на X в. разкрива целенасочен стремеж за християнизиране на новопокръстваното българско общество и подготвянето на необходимата за това книжовна продукция[1]. Спрямо …

За изследователския подход към монашеската култура в средновековна България

д-р Георги Канев В изследването на феномена на източноправославното монашество по българските земи историците на средновековния период имат повече от едновековна традиция. В тази област историческата наука привлича в своя подкрепа най-вече обобщенията на свои помощни или близки дисциплини като …

Интердисциплинарният исторически подход – поглед „отвътре“ върху православната култура

Изследването на православната култура от историческата наука днес страда от методическа слабост, която намира израз в пренебрегването на интердисциплинарния подход. Поправянето на тази слабост и по-конкретно привличането на достиженията на православното богословие в изследванията би дало ключове за осмислянето на …

Православната Църква, знанията и образоваността на българина през IX – XIV в.

Георги Канев Покръстването на българския народ през средата на IX в. е един от най-кардиналните и важни вододели в българската история. От първо и най-важно значение е спояването на българи и славяни в една нова народност – славянска по език …

Приписките – сред призивите на средновековните български книжовници за духовен живот

Георги Канев Един от изключителните извори за душевността на българските средновековни книжовници са така наречените първични приписки. Приписките са бележки, които оставят в полето на средновековните ръкописи различни лица – автори, преписвачи или ползватели на ръкописите. Първични приписки са наричат онези …

Размисли с насока за ползите от познаване на българската православна духовна култура

Георги Канев Времената, в които живеем са дни на небивал технически напредък, удобства и улеснена комуникация. Това са обаче и времена с много и разнопластови проблеми. Тези проблеми касаят почти всички сфери на обществото – личностно светоусещане, семейни отношения, училищна …

„Застъпник от видимите ни врагове противни“ – службата на св. цар Петър и неговият владетелски облик

Георги Канев Службата на св. цар Петър (927 – 969) е забележително свидетелство за възхвалата, която българският народ отдава на своя владетел и илюстрира спомена за неговия благочестив и свят живот. Тя е най-ценното свидетелство сред всички упомевания на паметта …

Бележки върху състоянието на Църковното Предание в България през втората половина на X в.

Георги Канев Църковното Предание или св. Предание на Православието включва в себе си както писаното слово, св. Бибилия (Стар и Нов Завет), така и осветените разяснения и тълкувания на вярата от св. Отци, също творби на православни светци или подвижници …

Св. Иларион Мъгленски – един от закрилниците на българските земи

В многовековната православна традиция почитта към светите мощи на Божиите угодници е широко разпространена. Православните християни вярват в присъствието на Божиите угодници, в осветените от благочестивия им живот тленни останки и прибягват до тяхната непосредствена закрила пред Бога. Достатъчно е …

Мястото на средновековна България в прославлението на св. Иларион Мъгленски

Георги Канев[1] Сред факторите, които са допринесли особено много за оформянето на българската народност е покръстването на българите, което се осъществява под опеката на св. княз Борис I (852 – 889; †893). Можем дори да твърдим, че този фактор се …