3 ноември – Представяне на книгата „Колективизацията в българското село (1948 – 1970) Колективна памет и всекидневна култура““


Уважаеми колеги и приятели,
имаме удоволствието да ви поканим на представянето на книгата на
д-р Яна Янчева
„Колективизацията в българското село (1948 – 1970).
Колективна памет и всекидневна култура“
Събитието ще се състои на 3 ноември 2015 г., 17.30 часа, в зала №19 на Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей, ул. „Московска“, 6 А, етаж 2.
Книгата е преработен и допълненен вариант на дисертационния труд на Яна Янчева, който беше защитен през 2012 г. Въз основа на сравнително изследване в Мездрея и Брестовица (2007-2008 г.) книгата показва, че отделните хора или общности са преживели колективизацията по различен начин поради специфичните икономически, социални и културни условия, в които са живели. Това поражда противоречиви и често спорящи по между си представи и версии за същността на историческия процес. Ситуациите в двете села отразяват противоречивите страни на колективизацията и на същността на ТКЗС – от подкрепа за кооперирането до съпротива срещу него; от ентусиазъм и доброволност до насилствено коопериране; от представата за успешно развитие на ТКЗС до представата за провал на проекта; от стремеж към организиране на ефективно и печелившо стопанство до допускане на корупция и злоупотреби; от грижа на кооперативното ръководство за кооператорите до пренебрегване на правата им; от представата за кооперирането като постигане на сигурност за селяните до представата за ограбване на живота им; от вярата в предимствата на колективното стопанисване до убеждението, че кооперативите работят единствено в интерес на привилегированите кръгове; от носталгия към социалистическото минало до потребност от реванш за преживените травми. Целта на труда не е да докаже „истинността“ или „легитимността“ на една от тези версии и представи, а да покаже, че всяка от тях е достоверна, тъй като е мотивирана от различни обективни причини.
Книгата се реализира като част от проект „Стимулиране развитието на научния потенциал в изследванията на културната памет, културното наследство и идентичности”, в рамките на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“, BG051PO001-3.3.06 „Подкрепа за развитието на докторанти, постдокторанти, специализанти и млади учени”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд 2007-2013.
Източник: http://iefem.bas.bg/

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *